Cascao
Dołączył: 29 Sty 2007
Posty: 270
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 6 razy Ostrzeżeń: 0/10 Skąd: Nysa
|
Wysłany: Wto 9:20, 06 Mar 2007 Temat postu: UNICAR |
|
|
Założycielem i trenerem naszej sekcji jest Maciej Wojnar, który otrzymał w capoeira imię Maximo [Maximus]. Zaczął on trenować sześć lat temu w Częstochowie pod okiem Adama Faby (Instrutor Sem Memoria), który sprowadził capoeira do Polski. Wraz z rozpoczęciem studiów w Poznaniu w 2002 roku otworzył tu sekcję. Oprócz wielu począkujących, pod okiem Maximo zaczęło również trenować kilkanaście osób, które już wcześniej miały doświadczenie z capoeira i stworzyły grupę zaawansowaną.
Polska grupa w 2000 roku została włączona do prowadzonej przez Brazylijczyka Nelsona Batistę (Nelsinho) organizacji Grupo Magia. Nelsinho pobierał nauki w Associaçăo de Capoeira Mestre Bimba - pierwszej akademii capoeira na świecie - u Mestre Vermelho 27, spadkobiercy jej założyciela (obecnie akademią kieruje Mestre Bamba). Grupo Magia wraz z grupą Mestre Saguina, która miała te same korzenie, do 2004 roku tworzyła Associaçao de Capoeira Mestre Vermelho 27. Był to moment zainicjowania projektu zjednoczenia grup prowadzonych przez uczniów Akademii Mestre Bimby. Od dawna byli przyjaciółmi, uczyli capoeira według tradycji mistrza, więc połączenie było formalnością. Ufundowali Associaçăo Cultural Uniăo International de Capoeira Regional (w skrócie UNICAR). Działają pod wspólną banderą, nie istnieje podział na grupy, wszystkich obowiązują te same zasady które wprowadził Mestre Bimba, wspólne barwy i metodologia nauczania adeptow capoeiry.
Jesienią 2003 roku nasz trener uzyskał stopień Formado (5°) w capoeira, co oznacza w pełni ukształtowanego. Jest on jednym z głównych animatorów grupy UNICAR w Polsce. Poza sugestiami Sem Memorii, na które jest wciąż otwarty, korzysta z nauk wilu Mestres i Professores należących do UNICAR:
Nelsona Batisty (Mestre Nelsinho) z Berlina, Judivala Santosa (Contra-Mestre Saguina) z Monachium, Valcira Batisty (Mestre Marinheiro), Adilsona Gomesa (Mestre Trairy) i Marcosa Cesara (Mestre Zambi) z Salvador (stan Bahia w Brazylii),
Proffessores: Tamarindo, Arrois, Marroma, Michella, Sapo i wielu innych.
Zajęcia odbywają się z podziałem na: początkujących, zaawansowanych, oraz dzieci. Raz w tygodniu spotykamy się razem na wspólnym treningu, aby wymienić doświadczenia. Łączna ilość ćwiczących wynosi w przybliżeniu 70 osób.
Zadaniem grupy jest kontynuowanie pracy twórcy współczesnej capoeira - Mestre Bimby oraz jego następcy Mestre Vermelho 27. Praktykujemy styl capoeira regional według tradycji mistrza. Oznacza pracę zarówno fizyczną, technika, streching i jogo de capoeira, jak i pięlegnacja bagażu kulturowego, który niesie ze sobą ta sztuka walki: roda de capoeira, muzyka, historia, maculele, capoeira angola. [objaśnienia wszystkich pojęć będzie można znaleźć na vortalu UNICAR]
Dzięki staraniom naszej grupy do tej pory dwukrotnie odbyły się w Poznaniu trzydniowe, udane warsztaty, na które zapraszani byli Instrutor Sem Memoria, Mestres z Europy i Brazylii oraz capoeiristas z całej Polski. Mamy nadzieje kontynuować tę tradycję. Kilka razy do roku uczestniczymy m.in w warsztatach organizowanych na terenie Polski i Niemiec, oraz obozach (letnim i ziomowym). Staramy się, aby na treningach pojawiali się znakomici goście. W tym roku nasi reprezentanci odwiedzili miejsce narodzin capoeira regional u jej źródła w Salvador da Bahia w Brazylii.
Post został pochwalony 0 razy
|
|